شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان سمنان
جستجو
برگزاري هشتمين جلسه شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان سمنان 1395/11/25
به گزارش روابط عمومي شوراي هماهنگي مواد مخدر استان
برگزاري هشتمين جلسه شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان سمنان

دكتر خباز استاندار و رئيس شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان در هشتمين جلسة اين شورا ضمن بيان اينكه نگاه ما به معتاد نگاه بيمارگونه است، ابراز داشت: اعتياد يك نوع بيماري است كه بايد براي درمان آن كوشا بود و بايستي ساماندهي بيماران معتاد در دستور كار همه مسئولان دستگاه ها به عنوان وظيفة قانوني و شرعي قرارگيرد تا بتوان با شناخت عوامل اعتياد در ريشه كني آن از جامعه گام هاي موثر برداشت.

وي با بيان اينكه هم افزايي در ريشه كني اعتياد ضروري است، افزود: مهم‌ترين و اساسي ترين اقدام در راستاي پيشگيري، برنامه ريزي براي آگاه سازي و اطلاع رساني به افراد جامعه است و مسئولان و ارگان‌هاي دولتي به تنهايي نمي توانند در امر مبارزه همه جانبه با مواد مخدر وارد عمل شوند و بايستي  در اين زمينه از مشاركت ها و كمك هاي مردمي نيز استفاده گردد.

دكتر خباز ضمن ابراز رضايت و خرسندي از عملكرد شوراي هماهنگي و دستگاههاي عضو در خصوص اقدامات اين عرصه گفت : استفاده از تجربيات ميداني و نقش آفريني در ايجاد حركت بنيادي براي مبارزه با اعتياد بايد صورت گيرد، و در راه مبارزه با اعتياد نبايد نگاه جزيره اي داشت بلكه بايد آهنگ بهبود در استان با هم افزايي همه نهادهاي مسئول نواخته شود. وي با بيان اينكه همه دستگاه هاي اجرايي بايد در راستاي كاهش آسيب اجتماعي در جامعه تلاش كنند، ابراز داشت: چنين به نظر مي رسد كه بتوان با آموزش افراد در سنين مختلف در افزايش ارتقا دانش آنها نسبت به مقوله اعتياد نقش مهم ايفا كرد لذا اين مهم به تنهايي تحقق پيدا مي كند و لازمه آن مشاركت همه دستگاه هاي اجرايي در راستاي كاهش آسيب هاي اجتماعي است. دكتر خباز همچنين ضمن استقبال از طرح قرار گاه « جواد الائمه» معاونت فرهنگي سپاه استان گفت انشالله با برنامه ريزي هاي صورت پذيرفته شده بتوانيم با كمك دستگاههاي مرتبط نسبت به پاكسازي محله به محله شهرهاي استان بخصوص نقاط آلوده گامهاي مؤثري برداريم. 

محمد حسين همتي دبير شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان نيز از تحت پوشش بيمه سلامت قراردادن معتادين بي بضائت و واجدالشرايط در برنامه پنجم و ششم توسعه خبرداد .  وي همچنين با اشاره به وجود يك مركز گذري(DIC) در شهرستان شاهرود از پيگيري جهت راه اندازي يك مركز DIC در شهرستان سمنان نيز ابراز اميداواري نمود تا خدمات اين گونه مراكز بتواند در سطح استان به بيماران معتاد ارائه گردد .

دكتر گوهري  معاون درمان دانشگاه علوم پزشكي سمنان نيز در اين جلسه ضمن اشاره به اينكه شايعترين نوع درمان اعتياد  متادون درماني مي باشد گزارشي از  خدمات درمان اعتياد در مراكز و شهرستانهاي تحت پوشش آن دانشگاه ارائه داد .  وي گفت  تعداد 103 مركز درماني دارويي به طور گسترده در كلية نقاط سطح استان  ارائه خدمت مي نمايند . همچنين دكتر گوهري ابراز اميدواري نمود با راه اندازي سامانه ي درمان اعتياد نسبت به ساماندهي توزيع متادون در مراكز درماني اقدام گردد . وي  وجود عطاري هاي متعدد در سطح استان و اقدام  به درمان اعتياد در برخي موارد نيز چالشي در اين زمينه عنوان نمود.

شايان ذكر است عبداللهي معاون فرهنگي سپاه استان نيز به تشريح طرح قرار گاه «جواد الائمه» كه قرار است در 6 گام

 1-  شناسايي معتمدين محلي و ساماندهي آنها و نيز ايجاد بانك اطلاعاتي در خصوص وضعيت اعتياد 2- بستر سازي 3-  تبليغات و آگاهسازي 4- اقدام قاطع و مقابله اي 5- درمان 6- صيانت و نگهداري به صورت محله محور در نقاط آلوده شناسايي شدة سطح استان اجرا گردد و همچنين وظايف دستگاههاي همكار  پرداخت و خواستار همكاري و همياري دستگاههاي مرتبط  و برنامه ريزي مناسب جهت هر چه بهتر  به اجرا در آوردن طرح گرديد. 

تعداد بازدید: 13
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
آدرس پستي: سمنان - بلوار بسيج - شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان سمنان  تلفن: 8-33459796-023 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان سمنان می باشد
Powered by DorsaPortal