سرخط خبرها:
رئیس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان احیای گیاهان دارویی در 15 هزار هکتار عرصه طبیعی سمنان انجام شد
رئیس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: عملیات توسعه و احیای رویشگاه‌های گیاهان دارویی استان در 15 هزار هکتار از عرصه‌های مرتعی انجام شد.

سید ابوالفضل ولیئی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: احیای رویشگاه گیاهان دارویی در قالب عملیات کپه کاری، کاشت بذر گیاهانی مانند باریجه ، آنغوزه ، وشا(وشق) و بادام کوهی با مشارکت بهره برداران و تشکل‌های مردمی انجام شده است.

وی ادامه داد: عملیات توسعه و احیای رویشگاه‌های گیاهان دارویی استان در وسعت 15 هزار هکتار در سال‌های 1395 تا 1397 اجرایی شده است.

به گفته ولیئی احیا و توسعه کشت گیاهان دارویی نقشی مهم در حفظ گونه‌های باارزش دارویی و صنعتی، حفظ منابع پایه آب و خاک، ایجاد اشتغال و افزایش در آمد بهره برداران داشته است.

وی اضافه کرد: بیشترین عملیات احیایی گونه‌های گیاهی دارویی، با کشت گونه با ارزش باریجه انجام شده که به لحاظ مصارف دارویی و صنعتی از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی اظهار داشت: امسال با توجه به اعتبارات تخصیصی از محل صندوق توسعه ملی، برنامه عملیات احیایی در رویشگاه‌های گیاهان دارویی در قالب عملیات کپه کاری، بذرپاشی و حفاظت و قرق در دستور کار قرار دارد.
ولیئی خاطر نشان کرد: هرگونه بهره برداری از گیاهان دارویی برابر سیاست‌های ابلاغی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در قالب طرح‌های تلفیقی مرتع داری و با تعهد احیای عرصه بهره برداری انجام می‌شود و بهره برداری خارج از ضوابط ، تخلف محسوب و با متخلفان برابر مقررات رفتار خواهد شد.

رئیس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: امسال به واسطه افزایش میزان بارندگی در استان سمنان، درصد جوانه زنی بذر افزایش یافت و اجرای طرح از موفقیت بالایی برخوردار بود.
کشور از نظر غنای گیاهی و تنوع زیستی در جهان مطرح است، ایران دارای 11 اقلیم از 13 اقلیم شناخته شده جهانی است و تعداد گونه‌های گیاهی کشور در حدود هشت هزار گونه است که از نظر تنوع گونه‌ها حداقل دو برابر قاره اروپاست.

بیش از 2هزار و 300 گونه از گیاهان کشور دارای خواص دارویی، عطری و صنعتی هستندکه استان سمنان واجد 130 گونه گیاهان دارویی است

تاریخ:
1398/05/16
تعداد بازدید:
841
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal