سرخط خبرها:
مدیرکل دامپزشکی استان سمنان :
واکسیناسیون تب برفکی فازاول سال 1398 در استان سمنان پایان یافت
دکتر حمیدرضا حسینی از پیایان یافتن واکسیناسیون تب برفکی فازاول سال 1398 در استان سمنان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان سمنان، دکتر حمیدرضا حسینی مدیرکل دامپزشکی استان با اعلام این خبر افزود: در اجرای کامل و دقیق واکسیناسیون تب برفکی در واحدهای صنعتی، نیمه صنعتی و روستایی سراسر استان، 24 اکیپ واکسیناسیون بخش خصوصی بمدت 42 روزکاری از تاریخ 10/04/98 لغایت 31/05/98 دامهای سنگین استان را واکسینه نمودند..

وی در ادامه با بیان اینکه مرحله اول واکسیناسیون تب برفکی در دامهای سنگین استان به اتمام رسیده است، افزود:. با توجه به اهمیت نامگذاری سال جاری به عنوان سال رونق تولید و با تلاش حداکثری بخش خصوصی و دولتی و مشارکت دامداران در این مرحله تعداد 41770 راس گاو و گوساله مایه کوبی شده اند که نشان از پوشش 78 درصدی دام های حساس استان دارد که نسبت به مدت مشابه فاز اول سال 1397 مقدار 30 درصد رشد نشان می دهد.

ایشان اضافه نمود: تب برفکی نوعی بیماری ویروسی و به‌شدت واگیردار است که سریع منتشر می‌شود و به دلیل شیوع گسترده تب برفکی، واکسیناسیون دام‌ها به‌تنهایی نمی‌تواند برای کنترل و پیشگیری از این بیماری مؤثر باشد، بنابراین باید مقررات و ضوابط بهداشتی و قرنطینه‌ای نیز رعایت شود و دامداران از خریدوفروش و جابجایی دام بدون مجوز خودداری کنند.

دکتر حسینی در پایان یادآوری نمود: با توجه به اینکه در ابتدای سالجاری تعدادی کانون تب برفکی در استان گزارش شده است، علائم بیماری تب برفکی را زخم دردهان، زبان، پستان و سم حیوان عنوان کرد و از دامدارن درخواست نمود اگر موردی از علائم بیماری تب برفکی را مشاهده کردند با سامانه اطلاع رسانی 1512 اداره کل دامپزشکی استان تماس حاصل نمایند.

تاریخ:
1398/06/10
تعداد بازدید: